Paweł Bednarek

Paweł Bednarek - fotografia

Instruktor Chen Taijiquan
Paweł Bednarek, rocznik 1970, trenuje styl Chen Taijiquan od 2003 roku.
Od roku 2005 jest asystentem trenera, a od 2006 instruktorem w Akademii Chen Taijiquan w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia w grupach początkujących i średniozaawansowanych.
Uczy się u Marka Balińskiego - szefa Akademii Chen Taijiquan w Warszawie,
a także u Wielkiego Mistrza Chen Xiaowanga, jego syna - Mistrza Chen Yingjuna
i Mistrza Jana Silberstorffa - biorąc udział w ich seminariach.
Jest członkiem World Chen Taijiquan Association Poland
i członkiem-założycielem UKS „Towarzystwa Tradycyjnego Taiji Chen”.

Rozmowa Dariusza Piwowarskiego, prezesa Polskiego Związku Wushu, z Pawłem Bednarkiem  instruktorem Tai Chi Chen

Jak się zaczęła twoja wieloletnia praktyka, jeśli chodzi 
o formy i style wewnętrzne?

Po pierwszych przygodach z różnymi stylami i sztukami walki dostrzegłem w nich brak aspektu duchowego, którego poszukiwałem. Wreszcie trafiłem do szkoły Marka Balińskiego. Kilka treningów uświadomiło mi, że znalazłem to, czego szukałem. Połączenia aspektu fizycznego z duchowym. Od 10 lat tam praktykuję.

Formy wewnętrzne są uprawiane w odmianie sportowej i tradycyjnej. Wasz system jest tradycyjny, czy ma również bezpośrednie zastosowanie w realnej obronie?

Styl rodziny Chen, który propagujemy, tradycyjne Tai Chi Chuan jest kompleksowym systemem ćwiczeń łączących samoobronę z pracą z energią wewnętrzną Chi. Zaliczany jest więc do rodziny styli wewnętrznych wushu. Stosujemy wiele ćwiczeń z zastosowaniami ruchów z form w realnych sytuacjach, są też formy sparingu z partnerem, rzuty, chwyty, cała gama zastosowań.

Masz wieloletnie doświadczenie w stylach Tai Chi - czy uważasz że są jakieś ograniczenia uprawianiu tych stylów? Wiekowe, zdrowotne?

Nie ma takich ograniczeń jeśli chodzi o moment rozpoczęcia praktyki. Ze względu na łagodny i bezkontuzyjny trening Tai Chi Chuan jest zalecane również przez rehablitantów, dla osób w wieku dojrzałym, podeszłym. Należy pamiętać, że w Chinach uczy się tego stylu od lat najmłodszych. W praktyce w świecie zachodnim jest to godne polecenia w każdym wieku.

Większość ludzi, która zaczyna uprawiać sport, zwłaszcza sporty walki, oczekuje szybkich efektów. Czy możesz określić widoczne efekty dla siebie i dla osób, które zaczynają treningi Tai Chi?

Jeśli chodzi o uczniów w dojrzałym wieku, dostrzegam to,  że na początku spotykają się z ograniczeniami własnego ciała, brakiem koordynacji ruchowej. Wchodzą w pewien nowy proces nauczania i  zmian w  ciele. Nie jest to błyskawiczny proces. Trudno przestawić nasze ciało nagle, na nowe tory, gdy do tej pory funkcjonowało nieco inaczej. Proces ten trwa, lecz każda, nawet drobna zmiana jest widoczna na każdym etapie praktyki. Jeśli chodzi o style wewnętrzne ten progres jest troszkę wolniejszy w stosunku do styli zewnętrznych. Jest to związane z przeniesieniem ciężaru na budowanie równowagi psychofizycznej w ciele, co jest szczególnie ważne w początkowym okresie nauki.